☢️

Chcieliście (prośba z FB) - to obietnicy dotrzymam -
napisałem dla was - słowniczek skrótów stosowany przez bombowców (koksów).

☢️

Ja często będę się posługiwał skrótami i slangiem. Jest to czytelne dla kogoś kto już liznął trochę temat. Dla laika to możne być czarna magia, zamiast ciemnej strony mocy, wiec proszę bardzo:


- bomba/być na bombie/cyklon/odpalić środki/być ON - cykl sterydowy/dopingowy,


- Być OFF - to te smutne dni kiedy nie jesteś na cyklu 


- ED/every day - codziennie - dotyczy częstotliwości iniekcji lub połykania jakiegos srodka,


- EOD/E2D/Every Other Day – Co drugi dzień - dotyczy częstotliwości iniekcji lub połykania jakiegos srodka,


To można tak ciągnąć E3D - czyli co trzeci dzień, itd,


- EW/Every Week/Week - Raz na tydzień /Co tydzień


- Sok/towar/koks/Gear - środki na bazie oleju/wody/soli fizjologicznej do iniekcji domięśniowych, podskórnych, rzadko dożylnych,


- Oral/cukierki - środki do połykania


- mg - miligramy


- ml - mililitry, stężenie środka określamy zawsze w stosunku - mg/ml. Przykład apteczna omka - 250mg na mililitr. Czestym bledem nowicjuszy jest podawanie wartości w cm (centach) lub mililitrach. Często długie estry testosteronu i mixy maja 250mg/1ml. Ale nie jest to regula. Cypianyty bywaja po 200mg, są też po 300mg. Mozna dostac susty gdzie stężenie sięga 500mg/1ml. Zwracajcie na to uwagę, bo podanie komuś kto ma doradzić, że “bije 1ml susty dwa razy w tygodniu” to informacja z dupy. Moze znaczyc, ze ktos podaje 500mg week, lub grama. 
- mcg - mikrogram (1/1000mg)


- I.U./J.M./junity – International Units/ Jednostki Międzynarodowe. 


- Lotka - strzykawka


- Strzał/shot/szot/wbicie/bic/inj - iniekcja, zastrzyk


- Sidy/sajdy - skutki uboczne


- Front/wejście frontem - rozpoczęcie cyklu od większych dawek w celu szybszego działania środka.


- Kick - rozpoczęcie cyklu na opartego na dlugich estrach od czegoś szybko działającego na start. Np wrzucenie metki na początku cyklu z testa enana i dd, ktora ma juz dawać kopa, zanim te środki sie “wkręca”.


- Tapering/taper - stopniowe zmniejszanie dawek w przed odstawienia środka,


- PCT/odblok - Post Cycle Therapy, terapia po cyklu mająca na celu przywrócić gospodarkę hormonalna do normalnego funkcjonowania, 


- Mostek/most - stosowany przez osoby, które nie chcą schodzić z cyklu. Również przez osoby które są na babie i juz za chwile chcą odpalać następną. Nie stosuje się wtedy PCT tylko na okres kilku tygodni schodzi się na małe dawki teścia. Mile widziane jest utrzymywanie testosteronu w granicach górnej normy wartości fizjologicznych. W praktyce wiele osób będących na grubych cyklach mostkuje na 250 czy nawet 400mg testa, bo nie są w stanie znieść zjazdu z dużej ilości anabolików. Inna opcja, którą osobiście preferuje to mostek HCG. Temat mostków poruszymy sobie jeszcze później. Celem takiego zabiegu jest poprawa zdrowia. Morfologia, lipidogram, próby wątrobowe itd, mogą wrócić do normy. 


- Test/teściu - testosteron 


- e2/estro - estradiol


- LH - (luteinizing hormone) , lutropina, Hormon luteinizujący, hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, bardzo ważny dla zachowania własnej produkcji testa. Podczas cyklu i na odbloku podajemy HCG jako analog LH.


- Analog/mimetyk substancja podobna, podobnie działająca. Np. HCG jest analogiem LH.


- FSH (follicle-stimulating hormone) - Hormon folikulotropowy, folikulotropina, tak jak LH produkowany przez przysadkę. FSH w większym stopniu odpowiada z właściwa spermatogenezę i prace komórek Sertolego. (LH za komórki Leydiga)


- prl/prolka - prolaktyna - również hormon przysadki, jego kontrola jest szczególnie ważna podczas cykli z użyciem nandrolonow i trenbolonu. 


- GH/somatotropina/somka/hormon - growth hormone - hormon wzrostu.


- IGF - insulin-like growth factor - insulinopodobny czynnik wzrostu. Występuje IGF-1 i IGF-2. W jakichkolwiek badaniach (np na potwierdzenie jakości GH) interesuje nas tylko GH i IGF-1. IGF-2 ma znaczenie marginalne.


- Slin/insa - insulina.


- Enan/Cypio - Enanthate/Cypionat - potoczne określenie bliźniaczych estrów (długich) testosteronu. Przykład enana z rodzimej apteki to Testosteron Prolongatum 100mg produkowany przez Jelfe/PharmeSwiss.


- Sus/susta/Omka/OMA/Miks - Miks różnych estrów testosteronu - Sustanol. Przykładem możne być nasza krajowa produkcja czyli apteczny Omnadren 250. Miks czterech rożnach estrów testosteronu o różnym czasie wchłaniania. Testosteron propionate (30 mg), Testosteron phenylopropionate (60 mg), Tesosteron isocaproase (60 mg), Testosteron Kapronian (100mg). Ma zróżnicowane wchlaniania aby zapewnić stabilny poziom testosteronu nawet przy inj raz na cztery tygodnie (dawkowanie w medycynie). 


- Propek/prop krótki estr teścia (lub innych środków) wymaga częstych inj. Trzy ww testosterony to taka podstawa, do tego dochodzą miksy jak Omnadren (Susta), w niektórych labach można spotkać bardziej egzotyczne estry.


- Deka/DD/Nandro/Dluga deka - trochę mylne określenie, ale już się tak przyjęło. Dotyczy dekanianu nandrolonu. Dekanian to nazwa estra, substancjas czynna to nadrolon. Popularna nazwa wzięła sie od nazwy handlowej Deca-Durabolin.


- NPP/szybka deka - to wlasnie tez nandrolon ale związany z krótszym estrem phenylopropianatem (stad NPP - NadrolonPhenyloPropianat).


- Bold/Boldek/EQ - Boldenon/equipoise.


- Wino/winko/stan -winstrol/stanazolol.


- Meta/Mietek/D-bol - Metanabol/dianabol.


- Tura/Turka/T-bol - turanabol/turinabol.


- Antek/Anadrol/Anapolon/Oxy (nie mylic z oxandrolonem) Oxymetholone.


- Oxa, anavar - oxandrolon.


- Tren/(kiedyś często stosowano nazwy Fina/Finka/Finaplix od nazwy “leku” dla bydła z którego pozyskiwano trenbolon do inj) - trenbolon. Tu rozróżniamy kilka estrów. Tren a - ace - acetat - krótki estr. Oraz enantat i najdłużej działający hexahydrobenzylcarbonate (hexa - kiedyś dostępny w obiegu aptecznym jako Parabolan). Występują też miksy tzw tritren. 


- Aromataza/Aromatyzacja -przekształcanie androgenów (np. tescia) przy udziale enzymu aromatazy w estrogeny. 


- IA (AI/AIs) - inhibitory aromatazy (aromatase inhibitors). Leki hamujące aktywności aromatazy (stosowane głównie w leczeniu raka piersi). Wyróżniamy dwa typy steroidowe, nieodwracalnie hamujące enzym (eksemestan popularnie exe, np. symex 25mg) i niesteroidowe, odwracalne (anastrozol popularnie ari, np arimidex 1mg, letrozol - letro, np aromek 2,5mg).


O ja prl... Nie wiedzialem, ze az tyle sie tego uzbiera, a i tak na pewno o czyms zapomnialem....

--

Krzychu79

Wszystkie informacje zawarte na stronie dotyczące środków dopingujacych i farmakologicznych nie mogą być traktowane jako instruktaż, czy porada medyczna!

Stanowią jedynie zbiór informacji zebranych przez autora. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. 


#wyzwanie #sterydy #ongear #krzychu79 #kulturysta